אחי פה זה ארץ ישראל!

השנה אנו מציינים 70 שנים למדינת ישראל מה לא נאמר עלינו? שיש לנו מזל, חכמים, בעלי טמפרמנט –חם ואף חוצפנים (חוצפה-מילה שקיימת במלא עוצמתה רק בשפה העברית)  את התכונות של הטיפוס הישראלי נברר בעזרת תכנית "חיים חדשים"- מס' 966 בהשתתפותו של הרב ד"ר מיכאל לייטמן (תלמידו וממשיך דרכו של הרב"ש). נעמוד על מהות עם ישראל על פי "חכמת הקבלה" ומהם אותן תכונות של הישראלי הטיפוסי? ומהיכן זה נובע?

"קודם כל אין אומה כזאת "עם ישראל" בצורה טבעית כמו כל אומות העולם."- כך פותח את התכנית הרב ד"ר מיכאל לייטמן ומסביר כי נולדנו על ידי אברהם אבינו, שהוא קיבץ וחיבר אנשים שהיו זרים זה לזה משבעים האומות שהיו חיים בבבל, וקרא להם להתאחד. אותה קבוצה שהתאחדה אין לה שורש טבעי ותרבותי כעם והיא מבוססת אך ורק על ידי העיקרון הרוחני של"ואהבת לרעך כמוך".

הרב לייטמן מוסיף: "עד חורבן הבית השני אנחנו היינו חיים באהבת אחים, כי היינו משתדלים להתגבר כל פעם על השנאה הטבעית בין בני אדם שהיתה מתפרצת גם בינינו, וניסינו כל הזמן לשמור על האחדות, אפילו עד דרגות האהבה. "אהבה" זה נקרא שאני מבין את הרצון של הזולת, ואני מעלה את הרצון שלו בחשיבות יותר מהרצון של עצמי. זה באמת מיוחד מאוד."

אם נעמוד על האופי הישראלי בדורינו נזהה את סלנג ה-"אחי" הנפוץ, שמביע התייחסות חופשית- חברתית בקשר בין אחד לשני, על כך מוסיף הרב לייטמן: "כן, זה מאוד מושרש בכול. זה יכול להיות ראש הממשלה, ויכול להיות מישהו מהשוק. כשראש הממשלה בא לשוק ומתחיל לדבר עם מישהו, הוא בא מחבק אותו ללא שום בעיה. זה פשוט לא יאומן שככה יקרה באיזה מקום. מלכת אנגליה יכולה לנהוג כך? זה בלתי אפשרי. זה מה שקורה, וזו לא חוצפה."
איך יתכן שההתקרבות חופשית בישראל לא נחשבת כחוצפה? בכל העולם זהו קוד חברתי שמבטא את כבוד המרחב הפרטי או הבדלי מעמדות, בנושא זה מוסיף הרב לייטמן: "זה לא חוצפה. זה נובע מאותה התכונה שנשארה לנו מזה שהיינו באמת אחים, עד חורבן בית המקדש, ולכן מצד אחד זה נשאר. מצד שני, האגו שפרץ בינינו הוא מעמיד כל אחד מול השני בצורה הפוכה, שאני לא פראייר, אתה לא תעבוד עלי, ואני רואה אתכם מרחוק."

לסיכום מבהיר הרב על מהות הפתרון ליחסים הקיצוניים בנינו בעם ישראל ובנינו לאומות העולם: "בחברה שבה אנחנו נהייה קשורים בקשרים שהם לפחות קשרי חברות, לא אהבה, אלא חברות, שאנחנו נבין שלהגיע לחיבור בינינו זה דבר גדול. לָמה? כי בקשר בינינו אנחנו מתחילים לגלות את הכוח עליון, אנחנו מקבלים כוח מיוחד שמגן עלינו, שמחזק אותנו, שמעלה אותנו למעלה מכולם, שאנחנו באמת מתחילים להיות עם מיוחד כמו שמגיע לנו לפי התורה שלנו, תורת הקבלה שמדברת על אהבה, על חיבור. אם אנחנו משתמשים ב"ואהבת לרעך כמוך כלל גדול בתורה" כמו שצריך, אנחנו מקבלים כוחות שאין לאף אומה."