היתרונות בשתלים דנטליים

חיוך טבעימספר גדול והולך של אנשים הסובלים מבעיות בשיניים ובפה בוחרים בשתלים דנטליים כפתרון לאובדן שיניים כתוצאה מזקנה, מחלות חניכיים או תאונות. גם אם במהלך החיים שמרתם על היגיינת הפה, ערכת בדיקות שיניים תקופתיות אצל רופאי שיניים וניסית ככל יכולתך לשמור על השיניים שניתנו לך, בין אם מדובר בגנטיקה או בתזונה או באורח חיים מתישהו תגיע למצב של אובדן שיניים. לאחר אובדן השיניים תוכל לבחור בין שתי אפשרויות עיקריות – הראשונה היא שיניים תותבות והשנייה היא שתלים דנטליים. כפי שציינתי המגמה של השנים האחרונות הן בשל המחיר, הנראות והיכולות הפונקציונליות היא הבחירה בשתלים דנטליים ואנסה לפרט כאן מדוע.

עמידים ואמינים

אף אחד לא נהנה ללכת לרופא השיניים פעם אחר פעם עם אותה בעיה. למעשה החוויה אצל רופא השיניים גורמת לרובנו להימנע מביקור עתידי אצלו ככל הניתן. לכן חשוב לנסות ולמצוא פתרון של קבע לבעיה של אובדן שן. השתלת שיניים היא אולי אחד הפתרונות הטובים והקבועים ביותר שיש. שתלים אלה נראים בדיוק כמו השיניים הטבעיות שלך. עם זאת, הם נוצרים מחומר עמיד בכדי להבטיח כי אינך חווה את אותן בעיות שיניים כמו בעבר. ביסודו של דבר, שתלים אלה עמידים לאורך זמן ובו בזמן הם אמינים. אתה יכול להיות סמוך ובטוח שהשתלים לא ירקבו או יפגמו. אין זה אומר שלא תצטרך להמשיך לשמור על שגרת היגיינת הפה שלך או על הביקורים התקופתיים אצל רופא השיניים אך המצב הדנטלי שלך ישתפר לאין ערוך.
לקריאה נוספת – https://bicon.co.il/%d7%a9%d7%aa%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%a1%d7%a8%d7%99-%d7%a2%d7%a6%d7%9d/ 

חיוכים מסנוורים ודיבור ברור יותר

סיבה הנוספת מדוע שתלים מהווים פיתרון אידיאלי היא העובדה שהם מספקים לך מראה טבעי. ברוב המקרים תרגיש שוב שלם והביטחון העצמי יחזור אליך. תוכל לחייך מול אנשים מבלי להרגיש לא נעים בגלל כמה שיניים פגומות. השתלים יראו טבעיים לחלוטין ובמקרים רבים יראו טוב יותר מאשר השיניים המקוריות. השלמת השיניים גם תצמצם את החללים בין השיניים הקיימות ולכן אופן הביטוי של צלילים מסוימים בדיבור יחזור להיות כפי שהיה.

לקריאה נוספת – https://hasharon-post.co.il/hpnews/83123

שתלים אינם נרקבים והם קלים לניקוי

למרות שאחרי גיל שלושים רובנו כבר חשופים פחות לעששת ומתמודדים לרוב יותר עם מחלות חניכיים, עדיין עם שתלים אין מה לחשוש לחלוטין מעששת בשל החומר העמיד שהמם הם עשויים המסוגל לעמוד כנגד כל סוג של זיהום או ריקבון. המבנה שלהם כמו גם החומר ממנו הם בנויים מאפשר תחזוקה וניקיון פשוטים ונוחים.

החשיבות של כסא הרחצה

תאונות בבית הן התאונות השכיחות ביותר בכל הגילאים החל מפעוטות ועד קשישים אך הן קטלניות במיוחד לפעוטות (חנק מאכילה או טביעה בבריכה) ולקשישים אשר עבורם כל נפילה מביאה לנזק בלתי הפיך במקרים רבים ולשינוי קיצוני באורח ואיכות החיים שלהם. לצערנו תאונות קורות כל הזמן ולא משנה כמה זהירים אנו מנסים להיות אך יש באפשרותנו לצמצם את הסיכון לתאונות על ידי ביצוע התאמות בבית ושימוש באביזרים שיקטינו את הסיכון. החלל המסוכן ביותר עבור קשישים בבית הוא חדר האמבטיה. מדובר בחלל קטן יחסית עם רצפות חלקלקות ומשטחים מבריקים. חדרי הרחצה הם אזורים מסוכנים עבור צעירים וזקנים כאחד אך כאמור ההשלכות עבור קשישים הן מסוכנות ומשמעותיות הרבה יותר. לכן עם הזדקנות הדיירים חשוב לבצע התאמות בחדרי הרחצה בין אם הדבקת פסים כנגד החלקה על הרצפות, שימוש בשטיחים, התקנות מעקות אחיזה, החלפת ריהוט ישן, החלפת וילון האמבטיה הלא יציב הדלתות אטומות למים, הרחקת מוקדי חשמל בעייתים מחדרי הרחצה, הגברת התאורה וכדומה. בגילאים מבוגרים יותר כדאי לשקול שימוש בכסא רחצה. ישנם סוגים שונים של כסאות רחצה, הפשוטים ביניהם הם כסאות לישיבה יציבה ופשוטה במקלחת או לחלופין שימוש בספסל רחצה המצמצמים את הצורך במעקה אחיזה או בעמידה ממושכת במקלחת.

כמובן שבמקרים מורכבים יותר כאשר הקשיש או הקשישה אינם יכולים לעשות שימוש בשירותים בצורה נורמלית אז כדאי לשקול כסאות רחצה על גלגלים עם חלל במושב המאפשר להשתמש בהם גם מעל לאסלה. כסאות אלו מהווים פתרון כולל הן למקלחות והן לשימוש בשירותים בצורה בטוחה יחסית וניתן להתחיל להשתמש בהם עוד לפני שהקשיש או הקשישה נדרשים לכסא גלגלים באופן קבוע. כסאות אלו לרוב נבנים בצורה המאפשרת למטפלת או למטפל לקלח או לנקות את המשתמש לאחר המקלחת או השימוש בשירותים. כמובן שחשוב להתאים את הכסא לצרכים הספציפיים והייחודים של הקשיש או הקשישה ולהיעזר בניסיונם של אחרים.

שלוש מסקנות על אלוהים

אלוהיםכמי שמתעניין כבר הרבה זמן בשאלה "האם יש אלוהים או כוח עליון?" עוד לפני קבלה לעם, השתתפתי בהרבה מאוד ויכוחים על הנושא. שמעתי את כל הטענות, השמעתי את כל הטענות ואמנם למרות שעדיין אין תשובה ניצחת לשאלה הרי שמתוך כל ההסברים והדעות הגעתי לשלוש מסקנות בנושא הזה. מסקנות שלדעתי כולן נכונות אם גם לפעמים נראה שהן סותרות זו את זו.
המסקנה הראשונה: זה לא הגיוני שאלוהים קיים. תסתכלו על העולם שלנו, מלא בבעיות וצרות, מחלות, כולם חיים זה על חשבון זה, אוכלים אחד את השני, גם בני האדם וגם החיות. קשה לדמיין איך אלוהים תכנן עולם שכזה. האדם, שאמור להיות נזר הבריאה, הוא גרוע יותר מכל בעלי החיים, מוכן לשקר לרמות ולפגוע באחרים רק כדי להשיג לעצמו עוד קצת כסף, עוד קצת כבוד. יש לנו את כל מה שצריך בשביל שיהיה עולם שלו, מופלא, חיים טובים ורגועים, ומה שיש לנו זה להיפך. ככל שאנחנו מתעשרים ויש לנו יותר משאבים, יותר טכנולוגיה, המצב הכללי של בני אדם נהייה גרוע יותר. כל המצאה טובה מייד יהיה מי שימצא לה שימוש לרעה. איך יכול להיות שהחיה הכי מוצלחת בעולם מתוכנן כזה, תהיה גם בעלת התכונות הכי גרועות. כל זה לא הגיוני לחלוטין.
המסקנה השנייה: זה עוד יותר לא הגיוני שאלוהים אינו קיים. תראו את כל הטבע הנפלא הזה, איך הוא מתוכנן בקפידה. איך יכול להיות שכל זה קורה באקראי. המדענים בעצמם אומרים שההסתברות שיווצר דנ"א באופן אקראי שווה להסתברות שסופת טורנדו תעבור מעל מגרש גרוטאות ובסיום הסופה יעמוד שם מטוס בואינג 747 מוכן לטיסה. המדענים הגדולים ביותר לא ראו סתירה בין אלוהים לטבע, איינשטיין, ניוטון, דרווין היו אנשים שהאמינו בכוח עליון מתוך ההבנה העמוקה שהייתה להם בסודות הטבע. ניוטון אפילו תיאר את היקום כשעון ענק שאלוהים מזיז בו את המחוגים. אם המוחות המבריקים ביותר של האנושות טוענים שחייב להיות כוח עליון שמארגן ומסדר
את המציאות, מי אנחנו שנגיד שזה לא נכון? לכן זה ממש לא הגיוני שאלוהים לא קיים.
ומכאן מגיעים חיש מהר למסקנה השלישית: להתווכח על קיום אלוהים, זה הכי לא הגיוני.הייתם פעם בויכוח כזה אני מניח, כל אחד זורק חצאי "עובדות" הסברים מפוקפקים, ומתעלם לחלוטין מכל מה שאומר הצד השני. אני מזמן הפסקתי להתווכח, למי יש כוח לזה?

ביקוש למשרות בתחומים מפתיעים

אתר אולג'ובס שהוא אחד מאתרי חיפוש העבודה המובילים בישראל לצד סחבק ודרושים הציג נתונים מעניינים על הביקוש למשרות במהלך חודש יוני. סביר להניח כי נתונים אלו אינם כוללים ביקוש לעבודות נוער בתל אביב, דרושים חיפה ובערים נוספות משום שמשרות אלו נפתחות לרוב במהלך חודשי יולי אוגוסט. נראה על פי הנתונים כי דווקא המשרות הלא מקצועיות שאינן דורשות השכלה או הכשרה מסוימת זוכות לביקוש רב. הסיבה לכך כנראה נובעת מכך שהתחרות על משרות הדורשות השכלה או הכשרה מקצועית גדלה ומעטים עוזבים משרות אלו כיום. גם בתחום זה הקורונה מאיצה תהליכים שהתפתחו קודם לכן בשוק העבודה עם המעבר לעבודות מזדמנות וסוג של פרילנסרים הממלאים צרכים שונים ולא בהכרח נקלטים למסלול קריירה משמעותי ומסורתי. בנוסף כמובן שגם קיימת עלייה למשרות מסוימות בשל התנאים החדשים כגון שליחים או נהגים. ייתכן והשינויים הללו בשוק העבודה כמו גם הקושי הכלכלי והלימודים בזום יפגעו אנושות בביקוש לתחומים מסוימים באוניברסיטאות שגם ככה התקשו לפתוח כיתות בחוגים אלו בשנים האחרונות.

התחרות למשרות כגון נהגי הובלות או נהגים של רכבי שליחויות גדלה פי שתיים, אך גם כמות המשרות גדלה יחסית. במשרות השליחים ניתן לראות עלייה של כמעט פי 3 בתחרות על כל משרה ובמשרות אנשי המכירות, שנדרשים כיום יותר מתמיד עם הצורך להגדיל את המכירות וההכנסות, יש עלייה בתחרות של כמעט פי שניים. תחומים נוספים שבהם גדלה התחרות על כל משרה הם התחומים האדמינסטרטיבים של ניהול בק אופיס. בק אופיס הוא ביטוי באנגלית המתאר משרות הקשורות לתפעול וקיום החברה כגון טלפנייה, הנהלת חשבונות, משאבי אנוש, תמיכה טכנית ועוד. בחלק מהמשרות הללו לא נדרש ידע מקצועי מתקדם. מקורו של המונח הוא בתחילתו של שוק העבודה המודרני שהיה מורכב מחברות שהתחלקו בין מה שנקרא משרד קדמי (Front Office), שכלל את אותם אנשי מכירות שטח שאליהם התייחסנו קודם ומשרד אחורי (Back Office), שכלל את מייצרי ומפתחי המוצרים, אנשי ההנהלה והתפעול. משרות נוספות שבהם עלתה התחרות בצורה משמעותית ואינן מצריכות הכשרה מקצועית כוללות מזכירות בכירה, מחסנאים או מלקטים (ראינו את הדרישה העצומה לתפקיד זה בתקופת הסגר הכולל ברשתות המזון שנאלצו לעבור בצורה קיצונית למשלוחים וסביר להניח שכיום חברות רבות נוספות עברו למשלוחים מקוונים), ניהול משרד ומנהלי תיקי לקוחות.

קידום מעמד האישה

אחוז הנשים שנמצאות בתפקידי ניהול בכירים , בממשלה ובכנסת נמוך מאוד בהשוואה לאחוז הנשים
באוכלוסייה. לכן שדולות נשים רבות דורשות להשוות את אחוז הנשים בתפקידים בכירים לאחוז הגברים.
הנשים מרגישות שהן אינן מקבלות את חלקם השווה בהנהגת המדינה או בחלוקה צודקת של העושר.
השאלה היא כיצד עושים זאת בלי לנקוט צעדים שדווקא יזיקו מאוד למעמד האישה. אחת ההצעות למשל
קוראת להנהיג אפליה מתקנת במסגרת החוק.
הצעה כזאת לא רק שלא תקדם את מעמד האישה אלא להיפך, תזיק לו בצורה משמעותית. כיום כל
אישה שמגיעה לתפקיד בכיר זוכה לכבוד ולאמון מצד העובדים שלה, אך אילו תהיה אפליה מתקנת, מייד
יתגנב החשש לליבם של העובדים, שהמנהלת החדשה שהוצנחה עליהם, איננה אדם מוכשר אלא מנהלת
בינונית במקרה הטוב, שפשוט קיבלה קידום בגלל האפליה המתקנת. במקומות עבודה שניסו כבר את
השיטה הזו, אמנם קיבלו סטטיסטיקה יותר טובה, אלא שכל זה הגיע במחיר ירידה משמעותית בהערכה
של נשים מנהלות. קידום חקיקה של אפליה מתקנת בכנסת ובממשלה למשל, עשויה להיתפס כצעד
אנטי-דמוקרטי, שהרי אסור להתערב בבחירה של הציבור. ומי בעצם מפריע למשים להיבחר לכנסת ? הן
הרי יכולות להקים מפלגה משל עצמן, או להשתמש בכוח ההצבעה שלהן בבחירות המקדימות בתוך
המפלגות. גם במקרה זה חקיקה של אפליה מתקנת בכנסת ובממשלה תפגע בנשים הרבה יותר מאשר
תעזור למעמד האישה.
האמצעים המועילים ביותר הם העצמת נשים והורדת חסמים. למשל אפשר לתת לנשים מנהלות יותר
חופש, או יותר אפשריות לעבוד מהבית (למרות שבימים אלו של קורונה עבודה מהבית כבר נמצאת בכל
מקום). אחד החסמים למשל היום הוא התפישה שאישה מנהלת חייבת להיות קשוחה יותר ממנהלים
גברים, מהניסיון האישי שלי זה כבר מזמן הוכח כלא נכון, ישנן מנהלות טובות מאוד שלא מרגישות שום
צורך להיות כוחניות. בנושא של העצמת נשים, אפשר ליצור מספר קורסים שמלמדים נשים איך
להשתמש ביכולות הטבעיות שלהן כדי להתקדם במקום העבודה, או איך לפתח את המנהיגות הפוליטית
שלהן.
מאוד מצער לראות שעדיין יש נשים שחושבת שאת מעמד האישה אפשר לקדם בצורה כוחנית, באמצעים
גרועים כמו אפליה מתקנת, אמצעים אלו רק יפגעו במעמד האישה וכדאי שהשימוש בהם ייפסק.

שלוש שאלות ותשובה- אחת

שאלותאת הספר "שלוש השאלות" קראתי פעמים רבות לילדיי. זהו סיפור לילדים על פי סיפור למבוגרים של טולסטוי, המספר סיפורו של ילד ושמו ניקולאי, שלא תמיד ידע באיזה דרך לבחור, ומה נכון לעשות. לידידיו אמר שהוא רוצה להיות אדם טוב, אבל לפעמים אינו יודע מהי הדרך הטובה ביותר להיות כזה. ניקולאי שואל את חבריו, סוניה האנפה, גוגול הקוף ופושקין הכלב,  שלוש שאלות, מהו הזמן הנכון לכל מעשה? מי הכי חשוב? ומהו המעשה החשוב ביותר? אולם תשובה- אין. עד אשר שם פעמיו לצב הישיש, לב שמו. כשהגיע לביתו, בפסגת ההר, ראה את לב, הצב, עודר בגינה. לב היה צב זקן, ומלאכת החפירה הייתה קשה לו. ניקולאי שואל את שאלותיו ואילו הצב רק מחייך וממשיך לעדור. ניקולאי מציע לעזור לו. כשמסיים ניקולאי את המלאכה, הוא שומע קול זועק לעזרה. הוא רץ בעקבותיו, ומגלה בעובי היער פנדה פצועה ברגלה. הוא נושא אותה לביתו של לב וסועד אותה ואף שב אל היער בריצה לחלץ ממנו אף את הגורה הצעירה של הפנדה ולהחזירה לחיק החם של אמה. רגלה של הפנדה נירפאת. ניקולאי מאושר אבל מאוכזב, כי עדיין לא מצא תשובה לשאלותיו.  לב הזקן מביט בו בעדינות ועונה שהרי כבר קיבל תשובה לשאלותיו: אילולא נשאר לעזור לצב בגינה לא היה שומע קריאתה של הפנדה, לכן, הזמן החשוב ביותר היה הזמן שעזר לצב לעדור בגינה, ומי שהיה הכי חשוב אז היה הצב, והדבר החשוב ביותר לעשותו בשעתו היה לעדור בגינה. אחר כך הזמן הכי חשוב היה הזמן שמצא וטיפול בפנדה הפצועה, אז היו הפנדה והגורה החשובות ביותר ומה שהיה הכי חשוב לדאוג לשלומן. וכך מסתיים הסיפור: "לכן עליך לזכור תמיד- יש רק זמן אחד חשוב, והזמן הזה הוא עכשיו. מי שחשוב ביותר הוא זה שאתה נמצא אתו. והמעשה החשוב ביותר הוא להיטיב עם זה שנמצא לידך. אלו הם, ילדי היקר,הדברים החשובים ביותר בעולם". 

תמיד כשקראתי את הסיפור היה נדמה לי שניקולאי שואל את השאלה שניקרה תמיד במוחי, אולי בליבי, ולא מצאה מענה, איך ניתן לאהוב? לאהוב את כולם? להתקשר נכון וטוב עם כל בני האדם מסביבי? 

שנים חלפו, החיפוש אחרי תשובה לא הרפה, ממש כמו במקרה של ניקולאי. קראתי, שאלתי, ותשובה- אין. ואז נראה שנפתחה דרך, דרך קבלה לעם. לפסגה ולתשובות מוחלטות עוד לא הגעתי אבל הדרך פרושה ונותנת אפשרות של ממש להתקדם לקראת המטרה הנכספת, שהרי איזה עוד סיבה יש לחיינו אם לא ללמוד איך לאהוב? לכן אנחנו כאן