תעשיית היופי בדרום קוריאה

דרום קוריאה היא אחד מעשרת השווקים המובילים בתחום היופי. הרצון של נשים דרום קוריאניות להיות יותר מהממוצע הביא לא רק לפריחת שוק מוצרי הקוסמטיקה כאשר מסיכות פנים מהוות מחצית מהמוצרים הנמכרים במדינה זו אלא גם גרמה לעלייה משמעותית בכמות התהליכים הקוסמטיים שמתרחשים במדינה. נשים צעירות במדינה ובמיוחד בסיאול, הבירה, שעובדות בעבודות מערביות ומתקדמות רוצות שינוי ולרוב מדובר בשינוי בנראות הפנים שלהן: הגבהת האף, הסרת קמטים בעינים, הגדלת חזה או הוספת קמט. לעיתים לא מדובר בניתוחים הפופלריים שבמערב אך הדגש על הפנים הוא ברור. לרוב השינוי במראה החיצוני תורם לעלייה בביטחון העצמי, להפיכתן של הנשים למעט יותר אקסטרווגנטיות ולטיפול בתסביכים פסיכולוגיים אחרים. התפיסה התרבותית בקוריאה בכל הקשור לניתוחים פלסטיים הוא של העצמה או תוספת למראה בדומה לאיפור מה שהופך את התהליך לנורמלי לחלוטין עבור מתבגרים או מבוגרים המתמודדים עם הזקנה. גם גברים עוברים ניתוחים כגון גניקומסטיה ואחרים.

ניתן למצוא בקוריאה המון מרפאות מתקדמות ומקצועיות ואפילו אחת עם אישורים ממשלתיים לפעילותה. המייסד של מרפאה זו – ד"ר ג'ו קוואן מציין כי מרבית המטופלים מרוצים עם הנראות שלהם אך רוצים לטפל בתיקונים קטנים או רוצים לשמר על הנעורים שלהם. למעשה מדובר מבחינתם בטיפול הכרחי לבעיה מסוימת שנתקלו בה בחייהם. יתכן וגם מדובר בפתיחות של התרבות הקוריאנית לחדשנות טכנולוגית ולקדמה.

סיאול היא בירת ניתוחי היופי של העולם עם כמות הניתוחים הגדולה ביותר ביחס לאוכלוסיה עם יותר מ600 מרפאות רק בסאול. מדובר על מאות אלפי ניתוחים בשנה והצפי להגיע בקרוב לכמיליון ניתוחים בשנה. לא מדובר רק בניתוחים עבור קוריאנים ומקומיים אלא גם על כחמישים אלף מטופלים זרים בשנה שמגיעים במסגרת תיירות טיפולית לניתוחים שונים כגון הרמת עפעפיים, ניתוח לסת כפולה וניתוחי פנים אחרים. תחילתה של התעשייה היא במלחמת קוריאה בשנות השישים כאשר רופאים אמריקאיים ביצעו ניתוחים "לתיקון" העיניים המלוכסנות של מקומיים כדי להקנות להם מראה מערבי יותר. בשנת 1974 בית המשפט הקוריאני אישר את החוקיות של הניתוחים הללו ושל ניתוחים קוסמטיים בכללות. כיום כאמור הניתוחים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות עד כי חלק מהתיכוניסטיים מבצעים ניתוח קוסמטי כחלק ממתנת סיום הלימודים שלהם.

מחקר אינטנסיבי על השוק הגלובלי של רפואה אסתטית וניתוחים קוסמטיים בין 2019-2025

לאחרונה התפרסם מחקר שנעשה על גודל השוק של רפואה אסתטית וניתוחים קוסמטיים ומצבו ותחזיות לגביו עד ל2025: המחקר עוסק בהיבטים מרכזיים של התעשייה, על יתרונות תחרותיים בה, הישגים טכנולוגיים עדכניים וחדשניים. הדוח שהופק בסיום המחקר מתאר את הסביבות השונות על פי איזורים בעולם, גדלי שוק והגורמים שתורמים להתפתחות התחום בכל איזור. המחקר כולל גם מידע על שווי שוק, מי מחזיק באיזה חלק מהשוק, אחוזי הגידול, הכנסות וכולי.

הדוח אמנם יקר ובוודאי ירכשו אותו רק חברות וגופים המעורבים לעומק בשווקים אלו וגם משום שהוא מתאר את השחקנים והחברות המרכזיות בתחום: אלרג'ן, ג'ונסון אנד ג'ונסון, האנס ביומד, נסטלה, עלמה לייזרס, סינריון מדיקל ועוד. את הדוח ניתן לרכוש כאן.

בקצרה ניתן לומר כי רפואה אסתטית וניתוחים קוסמטיים הוא תחום רפואי מתפתח במסגרת המחקר המדעי ומורכב מהליכים רפואים שונים שמטרתם לפשר את הנראות הפיזית ואת שביעות הרצון של המטופלים. הליכים אלו כוללים הליכים חודרניים והליכים שאינם חודרניים. רפואה אסתטית וניתוחים קוסמטיים מספקת פתרונות לצורך החדש יחסית באנושות שאינה מסתפקת עוד בחיים בריאים אלא מעוניינת לחיות את החיים בצורה האופטימלית ביותר, להראות טוב ולהילחם בתופעות ההזדקנות.

התחום מטפל בשיפור במראה החיצוני ובפגמיו הנובעים מבעיות עור, צלקות, שומות, נקודות חן, פיגמנטציה, צלוליטס, פגמי צבע בעור, שומן עודף, שיער מיותר, ורידים כחולים, קמטים ועוד. הליכים אלו נעשים בבחירת המטופל ולא מתוך מחלה כגון מילוי קמטים או צורך רפואי בריאותי. הדוח עצמו מתאר את ההזדמנויות והסיכונים השונים הקיימים בשוק כיום, אירועים מרכזיים ופתרונות חדשניים, אסטרטגיות עסקיות של גדילה בתחום כפי שהן מייושמות על ידי השחקנים המרכזיים בתחום, תחזית גדילת השוק בשנים הקרובות, הבנה לעומק של המגבלות ומנועי הצמיחה של שחקני גלובליים בתחום וטרנדים אחרונים שניתן למצוא בקרב מטופלים פוטנציאלים.

המחקר כולל מידע היסטורי שנאסף בין השנים 2014-2019 ומכיל תחזיות עד לשנת 2025. הדוח מיועד למנהלים, אנשי שיווק ומכירות, מנהלי מוצרים, יועצים, אנליסטים ואנשים אחרים שמתפרנסים מהתחום או מעוניינים להיכנס אל תוכו בשנים הקרובות.

ניסויים בטיפוח העור

האם העור שלנו באמת יכול להשתפר או להתחדש על ידי שימוש בתכשירי טיפוח עור שונים? ואם כן אז אילו תכשירים הם הטובים ביותר? האם רק מוצרי ים המלח או שיש עוד כאלו שהוכיחו את עצמם ביצירת שיפור משמעותי? באנגליה אחד ממגזיני האופנה והסטיילינג המוכרים עשה ניסוי כולל עם קוראיו או נכון יותר להגיד עם קוראתיו ובדק את הסוגייה לעומק במשך תשעה חודשים בניסיון למצוא תשובה לשאלה הנצחית בדבר יכולתנו לשפר את עורנו ועד כמה אנו מסוגלים לנצח את הגנים שלנו או את הזקנה. הניסוי התחיל בפגישת כתבים בחודש ינואר בה כולן התלוננו על העור שלהן, כנראה משום שנשים אנגליות הן כל כך קשות לריצוי בכל הקשור לטיפוח עור והן בין הקהלים שנותן מעט מדי זמן לכל מוצר שהן מנסות לבחון בטרם שהן עוברות למוצר הבא. תעשיית טיפוח העור באנגליה עומדת על כשישה עד שמונה מיליון שקלים בשנה שבוזבזו על מוצרי טיפוח עור שלא נעשה בהם שימוש. לשם הניסוי נבחרו מספר מועמדות שחויבו להשתמש במשך תשעת החודשים בתכשיר אחד מסוים ולא להחליף אותו באותה התקופה. אבל לצערנו אף תכשיר לא כלל את בוץ ים המלח.

לכל מועמדת נעשתה בדיקה יחד עם רופאי עור ודרמטולוגים במטרה להבין את האתגרים של כל אחת מהן ולהתאים לה את המוצר הנכון עבורה. פרט לכך ניתן לעור של כל אחת מהמועמדות ציון על מספר מדדים כדי לבחון שינוי כזה או אחר. מה שהן גילו הוא שמחזור העור הממוצע הוא כשישה שבועות וזהו המינימום זמן שבו ניתן לראות שינוי אמיתי בעור. אבל מרבית המומחים המליצו על תקופה של שישה חודשים ולכן הוחלט על תשעה חודשים. מסתבר שהמסקנות היו מפתיעות ושונות מהציפיות: בתכשירים בהם נעשה שימוש בויטמין C ומינרלים מסוימים איכות העור השתפרה ברמת המרקם וכן גם באזורים של העור שסבלו מאדמומיות וגירוי יתר אבל דווקא באחת הנקודות המרכזיות והכואבות ביותר לנשים – הקמטים, מסתבר שכל התכשירים בניסוי די נכשלו בלספק את הסחורה ואז השאלה האם ישנם מוצרים אחרים שכן עושים את העבודה? אז אולי באנגליה טרם גילו אותם אבל אנחנו יודעים כבר מה עובד בישראל.

4 טיפים לשליחת SMS  מוצלח ללקוח שלך

הלקוחות שלכם בוודאי מופצצים כל הזמן בהתראות ברשתות חברתיות מחברים, בני משפחה ומותגים שונים. סביר להניח שיש להם גם וואטסאפ שבו משגעים להם את הצורה ואולי, אם הם מבוגרים, אז גם מיילים ודיוורים שהם צריכים לבדוק מעת לעת. ואלו הן חלק מהסיבות שהופכות את השיווק על ידי סמס (SMS) לכלי כל כך יעיל. פשוט משום שרק דברים חשובים מאוד מגיעים ללקוחות שלכם בסמס ובשונה מיתר המקומות שהם בודקים כל כך הרבה – סמס הם יודעים הוא כנראה מאוד חשוב.

הסמס התייצב בתודעה של האנשים כמשהו חשוב ומשהו אישי ומאפשר לחברות וארגונים להשיג תוצאה יעילה ומיידית בהשקעה מינימלית כל עוד הם דואגים לספק ללקוח תועלת אמיתית. הפרסום בסמס לא מתאים לכל העסקים וישנם תחומים שבהם עדיף להימנע מערוץ השיווק הזה אבל בתחומים שבהם הוא עובד ומבוצע כראוי אז מדובר על מכונה להדפסת כסף, פשוטו כמשמעו.

אז איך לעשות שיווק בסמס נכון?

1.      קודם כל בקשו רשות – לעולם אבל לעולם אל תיכנסו למרחב הפרטי של הלקוח ללא הסכמתו. לא רק שזה לא חוקי ואתם עלולים להיתבע על פי חוק הספאם אלא שזוהי מתכונת בטוחה להריסת מערכת היחסים עם הלקוח שטרם החלה.

2.      אל תזלזלו בזמנו ותשומת ליבו של הלקוח – אל תציפו את הלקוחות או תשלחו להם מילים מיותרת, היו מדויקים וחסכניים. כדאי לשלוח הודעות בזמנים ריאליים ולא באמצע הלילה או בסוף השבוע של הלקוח. כדאי גם שתהיו שקופים מלכתחילה והלקוחות יידעו למה הם יכולים לצפות מההודעות שאתם שולחים אליהם. חשוב מאוד לאפשר ללקוחות להסיר עצמם בקלות אם הם מעוניינים בכך.

3.      השתמשו בהודעות סמס בחכמה – לא כדאי להשתמש בסמס לכל פעולה שהיא אבל כן כדאי לספק דרכו פרט למבצעים או הצעות רכישה גם מידע מועיל ואולי חשבוניות או מילות תודה כדי לא להיתפס כאגרסיביים מדי.

4.      תמיד תנו ערך! לא משנה מה אתם שולחים ואיך – תמיד תחשבו – מה הלקוח עומד לקבל מההודעה הזו? מה יוצא לו או לה מהזמן ותשומת הלב. תפנקו ותהיו נדיבים, תנו ערך אמיתי בדמות מבצעים, תוכן או שירות נוח ותסבירו ללקוחות מה בדיוק הערך שהם קיבלו ולמה הם יכולים לצפות בעתיד, כלומר אם הם ימשיכו לפתוח את ההודעות שלכם בהמשך.

תודה למומחים לשליחת SMS שעזרו בהכנת הכתבה

חכמת הסוד – הידעת?

במשך שתים עשרה שנה שימש מיכאל לייטמן כתלמידו המסור ועוזרו האישי הצמוד של הרב"ש. הוא נכח מדי יום בשיעורי הקבלה שהעביר הרב"ש לפנות בוקר, ובנוסף להם ליווה אותו לאורך היום. הוא יצא עמו לנסיעות ולמפגשים שונים בהם שוחחו ולמדו שעות ארוכות ביחידות, מעבר לשיעורי הקבלה הפתוחים שהעביר הרב"ש לכל יתר התלמידים. כך הוא רכש מפיו במסירה אישית את תורת "הסולם" שקיבל הרב"ש מאביו, בעל הסולם.

לייטמן היה נחוש לפרסם לכול את שיטת לימוד הקבלה האותנטית שאותה למד מהרב"ש, ואת שלושת ספריו הראשונים כתב ופרסם בעידודו של הרב"ש. הוא החל להקליט ולסכם את שיעורי מורו, ובהוראתו גם יצא להעביר הרצאות בקבלה לקהל הרחב.

בעקבות סדרת ההרצאות שנתן לייטמן בתל אביב, הגיעו אל הרב"ש בשנת 1983 כארבעים תלמידים חדשים, צעירים תל אביביים חילוניים. הרב"ש פתח בפניהם את שיעוריו וקיבל אותם כתלמידיו, על אף שצעד זה עורר כלפיו ביקורת קשה ויחס עוין ביותר מקרב היהדות החרדית בבני ברק. לכן מכללת קבלה לעם לא יכלה לקום שם.

בשל נכונותו ללמד את חכמת הקבלה לכל אדם שחפץ בכך, ללא כל מגבלה של גיל, מוצא, מקום מגורים או הבדל חיצוני אחר, שילם הרב"ש מחיר אישי כבד של יחס עוין כלפי משפחתו מצד החברה החרדית הסובבת. אך הדבר לא הרפה את ידיו והוא המשיך לפתוח את שיעורי לכול ולמסור את החכמה הלאה. הרב"ש היה אומר, "המכולת שלי תמיד פתוחה".

כשהגיעו אל בית הכנסת שלו עשרות תלמידים חדשים, והפכו את המקום לשוקק חיים והומה בלימוד שיטת ואהבת לרעך כמוך של חכמת הקבלה, הרב"ש שמח כל כך. לראשונה בחייו הוא החל לכתוב סדרת מאמרים, בהם פירט והסביר צעד אחר צעד את דרך ההתקדמות הרוחנית של האדם, ואת כל היסודות שעל פיהם בונים קבוצת לימוד המגלה בפועל את אהבת הבורא בין חבריה.

מדי שבוע כשסיים להקליד את מאמרו החדש, היה מעבירו אל לייטמן, שבהוראתו דאג להדפיסו ולהעבירו לקבוצת הגברים ולקבוצת הנשים שלהם כדי שיקראו וילמדו אותם. מאמרים אלו מהווים משנה סדורה, אדירת ממדים, לבניית חברה מתוקנת בה שורה אהבה וערבות הדדית בין כל החברים. משנה רוחנית זו נמסרה כמתנה וכאוצר של ממש מהרב"ש לאנושות כולה.

בשנת 1991 נפטר הרב"ש. הוא הותיר בידיו של מיכאל לייטמן בנוסף למאמריו גם את מחברת "שמעתי", שלפני כן לא פורסמה. במחברת זו רשם הרב"ש את עקרונות העבודה הפנימית של האדם, אותם שמע מאביו "בעל הסולם".

לאחר פטירתו של הרב"ש, החלו להגיע אל מיכאל לייטמן בזה אחר זה, אנשים שבהם התעוררו שאלות על משמעות החיים, וביקשו ללמוד ממנו את השיטה שקיבל ממורו הרוחני, הרב"ש. בביתו של לייטמן בבני ברק התאספה ונולדה קבוצת לימוד קבלה, שקיבלה את השם "בני ברוך", על שם המורה הרוחני הגדול הרב ברוך אשלג, הרב"ש.

6 דרכים לשדרג את הסלון עם טפטים מעוצבים

מחפשים דרכים לשדרג את הבית? אין כמו טפטים לסלון או בחדרים כדי ליצור שינוי אווירה מושלם.

 1. גיאומטריה
  אחת האופנות שלא הולכות לשום מקום היא הצורות הגיאומטריות, שתמיד נראות מגניבות. מגוון האפשרויות הוא עצום, וישנן שפע של דוגמאות בגדלים וצבעים שונים, ברמות תחכום שונות, טפטים של מנדלות, טפטים עם דוגמאות גיאומטריות חופשיות יותר ועוד. המגוון העצום מאפשר למצוא את הטפט הגיאומטרי הנכון שיתאים לחלל שלכם, בין אם מדובר במשרד, סלון, חדרי שירותים ואמבטיה, חדרי שינה או חדרי ילדים.
 2. אמנות
  פרסקו הוא ציור קיר, ואם חשקה נפשכם בפרסקו משלכם, פרי מיכחולו של מיכלאנג'לו, עכשיו זה אפשרי. ישנם טפטים מעוצבים יפהיפיים המחקים במדויק יצירות אמנות ידועות וכאלה שיוצרים יצירות חדשות ואפילו ייחודיות לכם, ישנם טפטים המתאימים לקיר שלם וכאלה שמודבקים על חלק מהקיר ונראים כמו תמונה.

  טפטים לחדר שינה
  טפטים לחדר שינה
 3. טבע
  לפני כשנתיים נכנסו אל תחום עיצוב הפנים אלמנטים מתחום הטבע, על כריות, וילונות, ספות ובטפטים, ומאז הם נשארו באופנה. טפטים מעוצבים בעלי הדפסים מתחום הטבע, כמו עלים, פרחים או בעלי חיים, יכולים להיות מרגיעים או מסעירים, עליזים או שלווים, בהתאם לדוגמא, לצבע ולמיקום שלהם, והם מוסיפים עניין רב לכל חלל.

 4. מרקמים וטקסטורות
  כפי שציינו בתחילה, הטכנולוגיה המודרנית קידמה בצורה ניכרת גם את תחום הטפטים, ואפשר למצוא היום טפטים מעוצבים המחקים טקסטורות אחרות. חלק מהטקסטורות הן ויזואליות בלבד, כמו טפטים בטקסטורת תחרה או טפטים שנראים כמו אריחי קרמיקה ואבן, וחלקן מורגשות ממש, כמו הטפטים הקטיפתיים או טפטים שמשולבים בהם חומרים מנצנצים ואבנים. החוכמה היא להתאים את הטקסטורה הנכונה לחלל, ולתת לו את השדרוג הנכון.

 5. אוריינטל
  הדפסי קשמיר, מנדלות ופייזלי בהשראה הודית, טפטים בדוגמת ערבסקות ומשרביות, דוגמאות אפריקאיות, טפטים הנראים כמו שטיח אוריינטלי ועוד, הם מוטיבים חזקים המשפיעים על האוירה בחלל. הכנסת העולם הרחב אל תוך החלל יכולה לשנות אותו לחלוטין וחשוב שהטפט יתאים לשאר העיצוב וחפצי הנוי שיש בבית, אך ההשפעה של טפט כזה היא אבסולוטית.

 6. צבעוניות חזקה
  הטפטים המודרניים לא מפחדים מצבעוניות חזקה, מרשימה, ואפילו דרמטית, ואפשר למצוא טפטים שחורים, כחולים, אדומים, ובצבע זהב. למעשה, הטפטים המעוצבים כל כך מרשימים, שבחללים רבים הם משמשים כקישוט היחיד מלבד הרהיטים, ואין צורך בתמונות או חפצי נוי אחרים. הכל תלוי במינון כמובן, ובהתאמה הויזואלית והקונספטואלית של הטפט לחלל.
טפטים למטבח
טפטים למטבח

בניאס 10

כשחוקרים את מבחניו הצבאיים – ביטחוניים הראשונים של הגבול הצפוני, שהוצא כאמור מתחום המנדט הבריטי את בניאס – עלינו לקחת בחשבון את המצב המתוח שהתהווה סביבו, בעקבות המרד הדרוזי בשלטון הצרפתי בשנת 1925. באותה עת,  רובו המכריע של שטח המנדט הצרפתי (המקביל לגבולו הצפוני של המנדט הבריטי), נמצא בידי המנהיג הדרוזי זייד אל אטרש כולל בניאס עצמה וסביבתה הקרובה. מסתמנת אפשרות לשינוי. אבל בשל עיכובים, (מטעם הממשל) נשארת בניאס בידיו של האמיר הערבי שהתייחס באיבה גלויה אל הדרוזים.

ואף על פי כן, הייתה סכנה שהמרד יתפשט לתחום המנדט הבריטי, ויאיים קודם כל על היישובים היהודיים המעטים (מטולה, כפר גלעדי ועוד) שעברו כבר חוויה כזו בעבר…(אירועי תל-חי).  כדי לקדם את פני הסכנה, פונה הקולונל קיש נציג הסוכנות היהודית מול ממשלת המנדט הבריטי, אל לורד פלומר – הנציב העליון הבריטי ומבקש להציב כוח צבאי במקום.      תביעה זו הפכה לדחופה נוכח השמועות שבגלל הקשר והתחבורה הקשים למטולה (אין טלפונים או ניוזלטר באותו זמן), מתכוונים הבריטים לנטוש את האזור ולסגת עד ראש פינה.

פלומר מכחיש בכל תוקף את השמועות ומסכים להצבתו של כוח הרתעה. יחידת פרשים בריטית מוצבת במקום ותפקידה לפטרל באופן קבוע לאורך הגבול ממטולה מזרחה עד בניאס. אל פטרולים אלה והתנועה הבלתי פוסקת של מכוניות צבאיות לאורך הדרך בין מטולה לראש פינה, מתווספים "סיורים מן האוויר" שבהמשך מתגלים כמספיקים למניעת חדירות כלשהן.

מסוף המרד הדרוזי ועד "הפלישה האוסטרלית"

גם בימי המאבק הסורי לעצמאות, שפורץ לאחר המרד הדרוזי של 1925 – ממשיך בניאס להיות כפר נידח וחסר חשיבות. שינוי מתחולל במעמדו של הכפר רק עם התפשטות "מאורעות 1936" בארץ ישראל. בהיותה בתחום "הגבול הפרוץ" של צפון א"י – אזור בו לא נמצא אף ישוב יהודי או כוח בריטי ממשלתי כלשהו, הופכת בניאס למקום משמעותי עבור כנופיות ערביות חמושות הפועלות נגד הממשלה ונגד הישוב היהודי בא"י. נשק וכנופיות מאומנות היטב פולשות לאזור באין מפריע. הגורמים המדיניים והביטחוניים של הישוב, הבינו היטב את הצורך הדחוף לסגור את הפרצה הזו באמצעות הקמת רשת של ישובים יהודיים. באופן מעשי, זה קרה רק החל משנת 1939 עם סיום הקמתה של "גדר הביטחון" של הצפון, ובעיקר נוכח התרופפות בנכונותם של הסורים לסייע לכנופיות הערביות (שהיו קשורות לאופוזיציה). בתחילת מאי 1939, מוקמים הקיבוצים דן ודפנה במסגרת "חומה ומגדל" והפרצה נסגרת לשמחתם של תושבי בניאס והסביבה כולה.

אחי פה זה ארץ ישראל!

השנה אנו מציינים 70 שנים למדינת ישראל מה לא נאמר עלינו? שיש לנו מזל, חכמים, בעלי טמפרמנט –חם ואף חוצפנים (חוצפה-מילה שקיימת במלא עוצמתה רק בשפה העברית)  את התכונות של הטיפוס הישראלי נברר בעזרת תכנית "חיים חדשים"- מס' 966 בהשתתפותו של הרב ד"ר מיכאל לייטמן (תלמידו וממשיך דרכו של הרב"ש). נעמוד על מהות עם ישראל על פי "חכמת הקבלה" ומהם אותן תכונות של הישראלי הטיפוסי? ומהיכן זה נובע?

"קודם כל אין אומה כזאת "עם ישראל" בצורה טבעית כמו כל אומות העולם."- כך פותח את התכנית הרב ד"ר מיכאל לייטמן ומסביר כי נולדנו על ידי אברהם אבינו, שהוא קיבץ וחיבר אנשים שהיו זרים זה לזה משבעים האומות שהיו חיים בבבל, וקרא להם להתאחד. אותה קבוצה שהתאחדה אין לה שורש טבעי ותרבותי כעם והיא מבוססת אך ורק על ידי העיקרון הרוחני של"ואהבת לרעך כמוך".

הרב לייטמן מוסיף: "עד חורבן הבית השני אנחנו היינו חיים באהבת אחים, כי היינו משתדלים להתגבר כל פעם על השנאה הטבעית בין בני אדם שהיתה מתפרצת גם בינינו, וניסינו כל הזמן לשמור על האחדות, אפילו עד דרגות האהבה. "אהבה" זה נקרא שאני מבין את הרצון של הזולת, ואני מעלה את הרצון שלו בחשיבות יותר מהרצון של עצמי. זה באמת מיוחד מאוד."

אם נעמוד על האופי הישראלי בדורינו נזהה את סלנג ה-"אחי" הנפוץ, שמביע התייחסות חופשית- חברתית בקשר בין אחד לשני, על כך מוסיף הרב לייטמן: "כן, זה מאוד מושרש בכול. זה יכול להיות ראש הממשלה, ויכול להיות מישהו מהשוק. כשראש הממשלה בא לשוק ומתחיל לדבר עם מישהו, הוא בא מחבק אותו ללא שום בעיה. זה פשוט לא יאומן שככה יקרה באיזה מקום. מלכת אנגליה יכולה לנהוג כך? זה בלתי אפשרי. זה מה שקורה, וזו לא חוצפה."
איך יתכן שההתקרבות חופשית בישראל לא נחשבת כחוצפה? בכל העולם זהו קוד חברתי שמבטא את כבוד המרחב הפרטי או הבדלי מעמדות, בנושא זה מוסיף הרב לייטמן: "זה לא חוצפה. זה נובע מאותה התכונה שנשארה לנו מזה שהיינו באמת אחים, עד חורבן בית המקדש, ולכן מצד אחד זה נשאר. מצד שני, האגו שפרץ בינינו הוא מעמיד כל אחד מול השני בצורה הפוכה, שאני לא פראייר, אתה לא תעבוד עלי, ואני רואה אתכם מרחוק."

לסיכום מבהיר הרב על מהות הפתרון ליחסים הקיצוניים בנינו בעם ישראל ובנינו לאומות העולם: "בחברה שבה אנחנו נהייה קשורים בקשרים שהם לפחות קשרי חברות, לא אהבה, אלא חברות, שאנחנו נבין שלהגיע לחיבור בינינו זה דבר גדול. לָמה? כי בקשר בינינו אנחנו מתחילים לגלות את הכוח עליון, אנחנו מקבלים כוח מיוחד שמגן עלינו, שמחזק אותנו, שמעלה אותנו למעלה מכולם, שאנחנו באמת מתחילים להיות עם מיוחד כמו שמגיע לנו לפי התורה שלנו, תורת הקבלה שמדברת על אהבה, על חיבור. אם אנחנו משתמשים ב"ואהבת לרעך כמוך כלל גדול בתורה" כמו שצריך, אנחנו מקבלים כוחות שאין לאף אומה."

מורה טוב

תפקידו של מורה הוא עיקרי וחשוב ביותר, התואר "מורה" בא מלשון הוראה, שמורה על הכיוון הנכון לתלמידיו, שיצעדו ויצליחו בדרך הקלה והנכונה, כעין מורה דרך ללימודים וגם לחיים.

מורה טוב מהווה דוגמא טובה, קודם כאדם, בהתנהגותו והתייחסותו המכבדת כלפי האחר.

דמותו דומיננטית ולכן עליו לנווט את תלמידיו להישגים, שכן הישגיהם משקפים את עבודתו עימם והשקעתו , והצלחתם היא הצלחתו.

מחוייבותו להעביר לתלמידיו ערכים טובים, עליו לעניין אותם ועם זאת להתעניין ברצונותיהם , צרכיהם ובקשותיהם ברגישות מירבית.

עליו לכבד ולהעריך כל תלמיד כאינדיבידואל בפני עצמו.

מורה טוב ישאר לעד סמל וזכרון חזק לתלמידיו באם היה שם עבורם ותרם להתקדמותם. הוא הסמכות בכיתה ולכן ניתן יהיה לסמוך עליו שהוא אמין ודיסקרטי ותמיד אוזנו קשובה לסודותיהם וקשייהם .

מטרתו בכיתה היא לאחד את התלמידים, לחבר אותם ולגבש אותם למקשה אחת, למשל בפעילויות, ספורט, מוסיקה, סרטים וטיולים, אשר משרים הרגשה של שיתופיות וחיבור הדדי. עבודתו עם תלמידיו תהיה בצורת מעגלי שיח, תוך שמירה על כללים של הקשבה כל אחד על פי תורו, כיבוד האחר, מה שנותן לכל אחד ואחת זכות לביטוי, וזאת ללא כל שפיטה מצידם או התערבות, אפשרי להוסיף לדברי החבר.

עליו להעלות שאלות מתקדמות על מנת לאתגר ולדרבן את התלמידים לפתרונות יצירתיים, מועילה לכך עבודה בקבוצות קטנות.

עליו לקבל כל תלמיד כשווה בין שווים ללא משוא פנים.

הוא המקנה דרך חיים טובה עם ערכים וכלים, הוא המודל והדוגמא היומיומית של התנהגות מתחשבת, נעימה, צנועה ואוהבת ועם זאת הוא קשוח ואיתן ששומר על גבולות ברורים על מנת להביא לאחדות קבוצתית.

איך הוא ידע שהוא מורה טוב?

הוא יחוש זאת מיד, וירגיש כי תלמידיו ילכו אחריו תמיד, יקשיבו לו, יכבדו אותו, ישמחו לקראתו, יספרו בשבחו וירצו להיות כמוהו!!!

על תודעה ועוד

בין תודעת האדם לתודעת היקום ישנה תהודה תמידית, היקום משדר והאדם מגיב בהתאם.  אחד הדברים המדהימים שקורים בעקבות יחסי הגומלין הללו – האומנות, אותה האדם גילה עוד מהתקופה שהאדם הקדמון צייר באופן סימלי, על קירות המערות.
ישנם סוגי אומנות רבים, שנוצרו בד בבד עם התפתחות האדם וכן שימוש באמצעים שונים עד למדיה האלקטרונית כיום. הציור הינו אחד מהאלמנטים הבולטים באומנות.
הציור השתנה תדיר לפי זרמים, אסכולות ורוח התקופה. לא תמיד נחל הצייר הצלחה, הכרה והערכה ליצירותיו כשהיה בחיים, כאשר מסכת חייו הייתה רצופה עוני וקשיים רבים. לצייר ללא תודעה היא סוג של נכות מסויימת.

הקונצנזוס לא תמיד קיבל את הציירים, שניסו לצייר בטכניקות שונות וחבריהם הציירים השמרנים נידו אותם מחברתם.
פעמים רבות נטען כי לא ניתן להגדיר את המושג אומנות, מכיוון שקנה המידה לשיפוט של אמנות הוא סובייקטיבי. לעיתים יצירה נראית כתוצאה של זריקה ושפיכה של צבע על הבד, לכאורה ללא כל כשרון. לרוב קיים קונצנזוס לגבי מה נחשב כאמנות. הקונצנזוס הזה אינו קבוע במשך הזמן, ורעיונות מסוימים נדחים שעה שאחרים נותרים ושורדים, לפעמים במזל ולפעמים מסיבות אחרות.                        באמצעות הציור יכול האמן לבטא את סביבתו, רגשותיו, דעותיו, והשקפות עולמו.  מרבית בני האדם סבורים כי האמנות נועדה לקשט ולהיות יפה. חלקם מודדים אותה ע"פ הדיוק והאופן בו היא מחקה את המציאות, ואחרים מעריכים אותה על פי הרעיון שהיא מביעה, ועוצמת הרגש שהיא מעוררת. ההבדלים בטעמים ובקני המידה בתקופות השונות מקשים על הגדרה אחת של האמנות. אין הגדרה חד משמעית לאמנות והחיפוש אחריה הוא חלק מסוד קסמה.
בעבר, רק הגלריות והמוזיאונים הציגו את הציורים ואפשרולקהל הרחב לצפות באומנות. בשנים האחרונות, הפך האינטרנט למדיום משמעותי והשפעתו בכל תחומי החיים חדרה גם לתחום האמנות. הרשת מספקת פוטנציאל רחב של חשיפה של אמנים ויצירות אמנות לקהל רחב של שוחרי אמנות. הרשת מעניקה לאמניםאשר אין ביכולתם לפתוח גלריה אפשרויות מגוונות להציג, ואף למכור, את יצירותיהם, ומאפשרת לקהל אוהבי האמנות לבקר בגלריה הוירטואלית של מגוון אמנים ולהיחשף לעבודתו מבלי לצאת מהבית.
מי שראה צייר בעבודתו, הרוכן על כן הציור, מחזיק את פלטת הצבעים בידו ורוקח את צבעי היקום ובמשיכת מכחול יוצר אומנות . זוהי יצירה שמנגנת בשירה אוניברסלית בסנכרון מופתי.
"להתוות את הרישום זה לשתול את הזרעים כדי לגרום לתמונה לפרוח"-  – וינסנט ואן גוך.